۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۶۶۵۶۵۹۵۰-۰۲۱ تهران

۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۰۲۱۶۶۵۶۵۹۵۰ تهران

برش های لباس و تاثیر آن در زیبایی اندام

برش های لباس و تاثیر آن در زیبایی اندام

برش های لباس و مدل‌های انتخابی در لباس که مجموعه‌ای از خطها هستند، به دلیل ویژگی‌های دیداری و روانی خطوط می‌توانند مهم ترین و موثرترین عامل برای متناسب ترشدن اندام هستند. طرح های  یک لباس زمانی زیبا خواهد بود، که طراح آشنایی کاملی با برش‌های متفاوت و تاثیر آن‌ها روی اندام و لباس داشته باشد و بتوانند هر قسمت از اندام را با جایگزینی برش مناسب، بی‌ایراد و حتی زیباتر جلوه کند. طراحی برش‌ها در لباس مبتنی بر اصولی است، که با استفاده و جایگزینی درست آن‌ها می‌توان تغییرات مهمی در طرح ایجاد کرد یا با ترکیب و تلفیق برش‌ها و نیز مدل‌ها با یکدیگر لباس زیبایی را خلق کرد.

برش های لباس و تاثیر آن در زیبایی اندام

برش‌های عمودی لباس

با ایجاد خطوط و با برش‌های عمودی در لباس، از طرفی به علت حرکت چشم از بالا به پایین و بالعکس روی خط عمودی و از طرف دیگر در نتیجه تقسیم شدن اندام به دو بخش، فرد لاغرتر و کشیده‌تر تصور می‌شود. مشروط بر اینکه خط عمودی با هیچ خط افقی قطع نشده باشد. خط عمودی در طراحی لباس ممکن است، به شکل دکمه‌های جلوی لباس، برش لباس ، نوارهای باریک، خطوط چاپی، پیلی یا کراوات باشد. مدل پرنسسی بهترین نمونه برای لاغر جلوه دادن اندام چاق به شمار می‌رود. همچنین این ویژگی در لباس‌های کار یا پرسنلی و یا اشخاص کوتاه قد انتخاب خوبی است.

برش‌های افقی لباس

خطوط یا برش‌های افقی نوعی بی تحرکی را به ذهن می‌آورند. برای اینکه اندامی گردتر و پهن‌تر نشان دهیم. در این حالت توقف چشم موثر است. ما می‌توانیم به کمک طرح‌هایی که یک شکستگی در خط باسن دارند یا به وسیله درز یا تغییر رنگ، جیب‌های بزرگ از رو یا با آستین‌های پفی به این هدف برسیم. با توجه به اینکه خط افقی دید چشم را به طرفین می‌کشاند، از این خطوط برای افزایش عرض بدن استفاده می‌شود، در عین حال برش‌های افقی فرد را کوتاه‌تر می‌کنند. در طراحی لباس ممکن است خط افقی به شکل برش های لباس، کمربند، کمری و نوار تزیینی باشد. این نوع برش برای افرادی که دارای قد بلند و قامت باریک هستند، مناسب است.

برش های لباس و تاثیر آن در زیبایی اندام

برش‌های مورب (مایل) لباس

خطوط مایل خصوصیات هر دو خط عمودی و افقی را دارند. برش مایل به عنوان عنصر طراحی در لباس پرتوان‌تر از برش‌های منحنی و عمودی است. این خطوط جذاب هستند باعث تنش و جلب توجه می‌شوند. برش‌های اریب لباس مناسب‌ترین انتخاب برای اندام درشت و بلند بوده، زیرا خواص خطوط افقی و عمودی را با هم دارد.

خطوط شکسته و منحنی بکار رفته در لباس

خطوط شکسته و منحنی بسیار نافذند. توجه را به خود جلب می‌کنند. خطوط منحنی به شکل هلال بزرگ یا دالبرهای کوچک اندام‌ها را چاق و کوتاه و خطوط شکسته آن را لاغر و بلند نشان می دهند. برای اندام استخوانی و خیلی لاغر استفاده از خطوط هلالی و منحنی انتخاب مناسبی است. برخورد خطوط در یک فضا موجب تقویت یا تضعیف اثرات روانی و بصری آن‌ها می‌شود. با استفاده صحیح از برش‌های لباس و تنظیم فواصل آن‌ها می‌توان اندام را چاق‌تر یا لاغرتر از آنچه هست نمایان ساخت و به مقدار فراوانی عیوب اندامی را برطرف کرد.

روش برش لباس

چگونه پارچه را بُرش دهیم؟ شما الگوی دوخت را در اختیار دارید.
علاوه بر این پارچه نیز در دسترس است و شما مایلید تا دوخت را شروع نمایید.
می دانیم که می خواهید سریعتر به مرحلۀ دوخت برسید اما برای رسیدن به این مرحله نکات مهمتری نیز باید در نظر گرفته شود.
و نکتۀ اصلی این است که آیا واقعا مایل به دوخت پارچه خود هستید یا خیر.
بُرش نامنظم پارچه موجب دوخت نامناسب آن خواهد شد.
این امر قطعی است. بنابراین بهتر است قبل از شروع، اطلاعات اولیه ای در مورد بُرش کسب کنید.
لباسی که بصورت حرفه ای آماده می شود نیاز مند دقت زیادی در تمامی مراحل دوخت می باشد.

برای آموزش خیاطی کلیک کنید

برای آموزش طراحی لباس کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
صفحه اصلی
دوره آموزش طراحی لباس