۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۶۶۵۶۵۹۵۰-۰۲۱ تهران

۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۰۲۱۶۶۵۶۵۹۵۰ تهران

دامن فون

آموزش الگوسازی و دوخت دامن فون

آموزش الگوسازی و دوخت دامن فون یکی از مهارت‌های کلیدی و پایه‌ای در دنیای خیاطی و مد محسوب می‌شود. دامن فون با طراحی ساده و در عین حال شیک خود، یکی از پرطرفدارترین انواع دامن‌ها در میان خانم‌ها است. این دامن با خط A شکل خود، برای هر نوع اندامی مناسب است و می‌تواند ظاهری زیبا و زنانه به فرد ببخشد.

در دوره های آموزش تخصصی خیاطی، فراگیران با اصول و تکنیک‌های اولیه الگوسازی، برش و دوخت این نوع دامن آشنا می‌شوند. از اندازه‌گیری صحیح و رسم الگو گرفته تا مراحل نهایی دوخت و تکمیل دامن، تمامی نکات به صورت گام به گام و عملی آموزش داده خواهد شد. هدف از این دوره، توانمندسازی افراد در دوخت یک دامن فون زیبا و حرفه‌ای است که می‌تواند پایه‌ای برای خلق لباس‌های متنوع و خلاقانه در آینده باشد.

انتقال ساسون در دامن فون

باید بیایم ساسون در دامن فون پیش و پشت رو انتقال بدیم به سمت پایین امتداد بدیم که بتونیم ساسون رو ببندیم و باعث گشادی در دمپای دامن بشود.

قسمت پیش و پشت رو از هم جدا می کنیم، خطی که از انتهای ساسون به دمپا انتقال دادیم برش میخوره و خط ساسون هم برش میخورد.

از قسمت کمر ساسون ها بسته میشه و به قسمت دمپا اضافه میشه.

حالا ساسون دامن فون از قسمت کمر حذف شد و تبدیل به اوزمان در قسمت دمپای دامن شد، قسمتی که به سمت داخل رفته و زاویه دار شده رو ویرایش می کنیم.

اگر بخواید فون دامن بیشتر شود باید همین مقداری که وسط پا باز شده 2/1 رو بدید به درز پهلو، ولی اگه نخواید که دامن خیلی گشاد و حالت فونش زیاد بشه همین مقداری که ساسون رو از قسمت کمر حذف کردید و به پایین دامن اضافه کردید کافیه.

همین کارو برای قسمت پیش کار هم انجام میدیم.

مرحله ی بعد مدلسازی جیب دامن هست که قراره جیب آمریکایی درب دار باشه.

دامن فون

دوخت قسمت کمر دامن فون

در قسمت پیش کار در قسمت درز پهلو از قسمت کمر دامن فون دهانه جیب رو میایم به سمت داخل به اندازه 5 تا 7 سانتی متر روی خط کمر و از درز پهلو علامت میزنیم، برای قسمت ارتفاع جیبمون به اندازه 14 تا 16 سانتی متر به قسمت پایین درز پهلو علامت میزنیم.

برای دهانه جیب خط کش رو به حالت زاویه 90 درجه روی دهانه جیبی که طراحی کردید میذارید، از قسمت پهلو هم همینطور و به اندازه 4 تا 5 سانتی متر میایم به سمت پایین، دهانه جیب می تواند هم حالت صافه باشه و هم حالت زاویه دار.

برای کیسه جیب ما دوتا کیسه جیب احتیاج داریم یکی سجاف جیب و اون یکی پر کننده جیب.

از قسمت دهانه جیب که علامت زدید به اندازه 3 تا 5 سانتی متر به سمت داخل یعنی به سمت مرکز پیش علامت میزنیم و طول کیسه جیب رو می تونید 18 تا 20 سانتی متر در نظر بگیرید و به درز پهلو امتداد بدید.

از این قسمت ما دوتا نیاز داریم یدونه کامل و یدونه بدون دهانه جیب.

حتما حواستون باشه که قسمت کمر رو علامت بزنید که موقع دوخت کارتون راحت تر بشه.

این دامن قسمت پیشش جلو باز هست و دکمه خوره برای این ما باید روی قسمت مرکز پیش رو قسمت روی همگرد و سجاف سرخود براش اضافه کنیم و برای قسمت مرکز پیش به اندازه 2 تا 3 سانتی متر روی همگرد میذاریم بستگی به دکمه شما دارد.

و بعد میایم به اندازه 5 تا 7 سانتی متر سجاف سرخود در نظر می گیریم و در قسمت برش هم این در دولای باز پارچه قرار میگیرد.

اصولا دامن تکنیک دوخت دارد و روی الگو خیلی باهاش کاری نداریم.

الگوی دامن آماده شد و روی پارچه قرارش دادیم، قسمت پشت روی دولای بسته پارچه میوفته و قسمت پیش که روی هم گرد داره روی دولای باز پارچه قرار میگیرد.

وقتی دارید برش میزنید کار رو بالا نگیرید و روی سطح زمین و یا میز برش بزنید، یک سانت اضافه دوخت برای برش کافیه.

برای برش کمربند دامن می تونید از عرض خود پارچه استفاده کنید پهناش هم به سلیقه خودتونه، برای اینکه ایستایی بهتری داشته باشه هم می تونید لایی بزنید.

کمر ما چون کمری داره باید براش پل هم در نظر بگیریم، چهارتا پل در نظر می گیریم با ابعاد 4 در 8 که دوتا در قسمت پیش قرار میگیره و دوتا در قسمت پشت.

مراحل دوخت جیب آمریکایی درب دار در دامن فون

درب جیب دامن فون حتما باید دوخته بشه چون ما بین سجاف و دامن قرار میگیره، بعد از اینکه دوختید به رو برگردانید و بعد اتو کنید.

درب جیب روی دهانه جیب قرار میگیره و سجافی که براش بریدید هم روی قسمت درب قرار میگیره و دهانه جیب دوخته میشه.

موقع دوخت دهانه جیب رو یک سانت پایین تر از خط کمر بگذارید، بعد از اینکه سه تا لایه رو دوختید روی دوخت یه دوخت نگهدارنده بزنید.

بعد از دوخت باید اتو بشه که کاملا روی کار فیکس بشه.

بعد از اتو قسمت کیسه جیب رو به سجاف جیب وصل می کنیم.

میایم سراغ دوخت روی همگرد دامن باید دوتا تا به سمت داخل بزنید و از رو دوخت بزنید.

برای دوخت و وصل کردن کمر اول باید پیش و پشت رو بهم دیگه وصل کنیم.

برای وصل کمر اگر کمری شما پل داشته باشه قبلش باید پل هارو آماده کنید، ابتدا و انتهای نوار کمری که از قبل لایی زدیم رو چرخ می کنیم.

قلب از اینکه کمری رو به دامن وصل کنیم جای پل هارو مشخص می کنیم، پل مابین کمر دامن و خود دامن قرار می گیرد و کمر دامن را از رو قرار میدیم.

بعد از اینکه دوختیم اضافه دوختمون و قسمت رویی کمر باید یک سانت به سمت داخل برگردد.

برای دوخت کمربند لازم نیست لایی بچسبونید و فقط وسطش رو یک خط تا بذارید، دور تا دورش رو باز بذارید ولی حتما یک قسمتش رو باز بذارید که بتونید بکشید به سمت بیرون.

قسمت دمپای کار رو به اندازه 1 سانت اضافه دوخت تمیزدوزی می کنیم و دور تا دور کار رو به همین شکل تمیزدوزی می کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
صفحه اصلی
دوره آموزش طراحی لباس