۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۶۶۵۶۵۹۵۰-۰۲۱ تهران

۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۰۲۱۶۶۵۶۵۹۵۰ تهران

الگوسازی چیست

الگو سازی چیست

الگوسازی طراحی قالب برای دوخت لباس است. یک طرح معمولا از طریق الگو به لباس تبدیل شود. درزها اساس کار طراحی الگو هستند که باعث ایجاد بُعد در پارچه می شوند. روش های مختلفی برای طراحی الگو وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

شما به عنوان یک طراح الگو باید بتوانید اندازه گیری دقیق ، رسم الگو و برش انواع پارچه بر اساس جنس آن و اصلاح عیوب حاصله روی پارچه را انجام دهید. یکی از روش های رفع عیب و تغییر الگو این است که آن را بر تن مانکن کرده و ایرادات احتمالی کار خود را برطرف کنید. این کار به افزایش درک شما از الگو سازی و طراحی الگوهای بهتر کمک می کند و با توجه به هزینه یی که خرید پارچه دارد ، تست الگو به این روش و روی مانکن مقرون به صرفه نیز هست.

همانطور که پیشتر گفتیم، الگو سازی هنر شکل دهی به پارچه مسطح ، مطابق با انحنای اندام انسان است. در دوره های آموزش الگو سازی از ریزترین نکات دوخت و الگو تا پیچیده ترین تکنیک ها به هنرجویان آموزش داده می شود ، با شرکت در کلاس های الگو سازی آموزشگاه خیاطی هنر پارس ، علاوه بر ۵ سال عضویت ویژه در آکادمی هنر پارس و مهارت های الگوسازی ، الگو سازی با نرم افزار جیمنی را نیز فرا خواهید گرفت.

انواع روش های الگو سازی:

الگو اولیه (درافتینگ):

این کار با اندازه گیری دقیق از روی بدن انسان یا مانکن و یا یک لباس انجام می شود . از این روش ، برای تهیه الگوهای مبنا و پایه و یا طراحی الگوها استفاده می شود.

در اندازه گیری برای الگو سازی ، دور سینه ، دور کمر ، دور باسن ، کارور جلو ، کارور پشت و سرشانه اندازه گیری می شوند.

سپس اندازه ها روی کاغذ الگو کشیده می شود.

الگوسازی روی مانکن

در این روش مانکن با یک پارچه پوشانده شده و الگو روی پارچه طراحی می شود و سپس به روی کاغذ منتقل می شود. در این روش مقداری فضای آزاد (اوزمان) برای راحتی حرکت اعضای بدن در نظر گرفته می شود.

مزیت روش الگو سازی روی مانکن این است که از ابتدا طرح کلی لباس روی بدن دیده می شود ، اما ایراد این روش هزینه و زمان بیشتری است که نسبت به روش الگو مسطح می برد.

الگو سازی روی کاغذ مسطح:

این روش ایجاد یک الگو پایه متناسب با بدن انسان یا مانکن  با در نظر گرفتن فضای آزاد برای حرکت اعضا بدن است. در طراحی الگو تخت (flat) تمام جزئیات در ابعاد واقعی بدن انسان ترسیم می شود  و اندازه ها بر اساس مصوبات جهانی است. به همین خاطر این روش الگو سازی هزینه کمتری دارد.

طراحانی که از این روش استفاده می کنند باید دوخت و برش را بلد باشند تا الگویی بدون نقص طراحی کنند.

در طراحی برای تولیدات انبوه ، اندازه گیری فردی صورت نمی گیرد و از اندازه های استاندارد جهانی استفاده می شود. پیاده سازی دقیق این اندازه ها روی الگو نیاز به مهارت دارد.استفاده از نرم افزار در کنار دقت ، سرعت کار شما را نیز افزایش می دهد.

الگوسازی چیست

مزایای کار با نرم افزار طراحی الگو جیمنی

 • رابط کاربری فارسی
 • قابلیت ارتباط با سایر محصولات نرم‌افزارى معتبر دنیا و سخت افزار های کاربردی مثل پلاتر
 • چنانچه الگو دارای سایزبندی باشد ، تمام سایزها به‌صورت مستقیم از طریق دیجیتایزر وارد سیستم نرم‌افزارى مى‌شود.
 • قابلیت کنترل، ویرایش و تغییر منحنى‌هاى الگو به سادگى و با دقتى بى‌نظیر
 • انتقال اجزاى یک الگو به الگوى جدید به‌منظور افزایش سرعت
 • امکان ارسال الگوى مادر به داخل نرم‌افزار به ‌منظور تغییر یا اعمال سایزبندى
 • بیش از ۷٠ ابزار و تابع پیشرفته با هدف تسهیل در طراحى الگو
 • استفاده از تابع «دستیار طراح الگو» به‌منظور طراحى بهینه الگو
 • مطابقت قطعات مختلف الگو با یکدیگر پیش از دوخت و تولید
 • امکان سایزبندى الگو به دو روش نقطه‌اى و یا خودکار
 • امکان آرشیو طرح الگو

وسایل مورد نیاز برای الگو سازی و خیاطی

جهت طراحی الگو لباس و دوختن آن ، به ابزار زیر نیاز دارید :

خط کش بلند

خط کش T یا L

پیستوله ، برای رسم منحنی

رولت خیاطی

صابون خیاطی

سنجاق ته گرد

کاغذ الگو

کاربن مخصوص خیاطی

قیچی

نخ و سوزن

پارچه

برخی افراد بدون الگو هم خیاطی می کنند، اما این کار مستلزم تجربه ، دقت و تمرکز بالاست .با استفاده از الگو در خیاطی ، براحتی می توانید پیش از برش پارچه تغییرات لازم را روی الگو پیاده سازی کنید و لباسی بی نقص بدوزید. همچنین در این روش خیاطی ، پارچه کمتری مصرف می شود و میزان اشتباهات حین کار کاهش می یابد.(آموزش دامن جلو باز)

استفاده از الگوی آماده مناسب چه کسانی است؟

استفاده از الگوی لباس باعث کاهش زمان دوخت و صرفه جویی در هزینه ها می شود و افرادی که تخصص در طراحی الگو لباس ندارند و یا نیروی انسانی برای این کار را ندارند ، می توانند با استفاده از الگو های آماده ، در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنند .

بنابراین استفاده از الگو های آماده خیاطی مناسب تولید های کوچک و متوسط است تا نیازی به استخدام طراح حرفه ای نداشته باشند.آنها می توانند با تهیه الگو های آماده مادر (الگوهای پایه) و یا مدل دار ، آنها را مطابق نظر و سلیقه خود تغییر دهند و طرح های اختصاصی خود را روانه بازار کنند.

مزون دارها و خیاطان با خرید الگو های فصل و جدید می توانند همواره کالکشن های جدیدی را به مشتریان خود ارائه دهند.

خیاطان خانگی از دیگر افرادی هستند که می توانند با خرید الگو های آماده ، از طریق خیاطی ، کسب درآمد کنند و لباس های زیبا و مدروز را کاملا حرفه ای و بدون نقص بدوزند.(آموزش طراحی مانکن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
صفحه اصلی
دوره آموزش طراحی لباس