۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۶۶۵۶۵۹۵۰-۰۲۱ تهران

۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۰۲۱۶۶۵۶۵۹۵۰ تهران

طراحی لباس ایتالیا

طراحی لباس ایتالیا

طراحی لباس ایتالیا هنر استفاده از طراحی، زیبایی‌شناسی یا زیبایی طبیعی برای خلق پوشاک و زیورآلات است، طراحی مد تاثیر گرفته از نگرشهای اجتماعی، فرهنگ‌ها و جوامع مختلف بوده و به اندازه همین تفاوت‌ها دارای تنوع بالایی است. طراحان مد به راه های متفاوتی در بخش‌های طراحی پوشاک و زیورآلات کار می‌کنند، بعضی به تنهایی و بعضی به عنوان بخشی از یک گروه به این حرفه مشغول هستند. آن‌ها با تلاش برای طراحی لباس‌های زیبا و باب طبع جامعه سعی در ارضاء تمایل مصرف‌کنندگان دارند.

 به دلیل اینکه طراحی و ارائه لباس‌های جدیدی که مورد پسند عموم قرار بگیرند فرایندی زمان بر است، متخصصین این حرفه در عین حال باید بتوانند به‌طور دقیق زمان تغییر سلیقه مصرف‌کننده را پیش‌بینی کنند. مد و رسانه آن که پوشاک است نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی جوامع هستند.

طراحی لباس ایتالیا

طراحی لباس ایتالیا

   امروزه مد یک صنعت جهانی است و در بسیاری از کشورهای بزرگ و پیشرفته جای پای خود را محکم کرده‌است. بعضی از کشورها مراکز تولید انبوه هستند، به ویژه اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، بنگلادش، کره جنوبی، اسپانیا، آلمان، برزیل و هند.پنج کشور در کل دنیا شهرت و اعتبار بین‌المللی در مد کسب کرده‌اند: فرانسه، ایتالیا، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و ژاپن. به تازگی ظهور طراحان بزرگی ترکیه و اسپانیا نیز باعث مطرح شدن این دو کشور شده‌است.

همچنین پاکستان، هند و رومانی نیز به دلیل داشتن طراحان بسیار با استعداد خود تا حدودی شناخته شده هستند. در این مقاله قصد این است اندکی به بررسی طراحی مد در ایتالیا بپردازیم میلان پایتخت اصلی مد ایتالیا است. بسیاری از طراحان مد سابق ایتالیا در رم هستند، با این حال میلان و فلورانس پایتخت‌های فعلی مد این کشور بوده و محل برگزاری نمایشگاه‌های مد و مجموعه‌های لباس هستند. سبک طراحی ایتالیایی نمایانگر ظرافت و شکوه لباس‌های عادی است که با پارچه‌های مجلل و ارزنده و دوخت با کیفیت درست شده‌اند.

طراحی لباس ایتالیا

طراحی لباس ایتالیا

   خانه های مد ایتالیایی افسانه ای مانند دولچه و گابانا، پرادا، ورساچه، والنتینو و… در سراسر جهان از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. به واسطه صنعت مد و طراحی لباس در ایتالیا این کشور توانسته نام خود را با فشن و کالا های لوکس به تمام دنیا بشناساند. ولی ایتالیا تمام این موفقیت ها را در عرصه مد و طراحی لباس، پس از جنگ جهانی دوم کسب کرد.

تا پیش از جنگ جهانی دوم ، طراحی لباس در ایتالیا نیز مانند هر کشور دیگری همیشه پیرو مد فرانسه بود . پس از جنگ جهانی دوم صنعت مد و طراحی لباس در ایتالیا اعتماد به نفس و حمایت اقتصادی کافی را بدست آورد و توانست خودی نشان دهد.

   در دهه های ۵۰ و ۶۰ قرن بیستم در حالی که برند های فرانسوی مانند کریستین دیور و جاکواس فت تمام تمرکز دنیای مد را به خود اختصاص داده بودند، طراحان لباس ایتالیایی (مانند برند گوچی)نیاز زنان به لباسی راحت که مناسب همه جا باشد را درک کردند و به تدریج شروع به تهیه مجموعه های لباس آماده نمودند.

طراحی لباس ایتالیا

نقش امریکا در طراحی مد

   پس از جنگ جهانی دوم ، تلاش ها برای بازگرداندن و ایجاد ثبات اقتصاد ایتالیا آغاز گشت. آمریکا در این میان با سرمایه گذاری در عرصه های تولید چرم، خز و پشم که در صنعت مد از مهمترین عناصر هستند، کمک شایانی به صنعت طراحی لباس در ایتالیا نمود.

   در این بین طراحان لباس ایتالیایی مانند امیلیو پوچی، والنتینو و فندی به طراحی لباس های لوکس مشغول شدند و تمام تمرکز خود را صرف صنعت طراحی لباس نمودند. طراحی لباس در این ایتالیا در این دوران شکوفایی بر مبنای راحتی و در عین حال شیک شکل گرفت. چرا که در گذشته همان گونه که در بسیاری از فیلم های انگلیسی و اروپایی دیده ایم زنان و مردان لباس هایی که به صورت چند لایه روی یکدیگر قرار می رفتند را بر تن می کردند که بسیار دست و پا گیر بود و البته زمان زیادی را نیز صرف می نمود.

   طراحی لباس در ایتالیا فقط به این کشور محدود نبود ، زیرا بسیاری از کشور های اطراف طی مدت کوتاهی تحت تأثیر این نوع طراحی ها قرار گرفتند و با بهره گیری از طراحان ایتالیایی در کشور خود نیز از همان روش های طراحی لباس جهت تولید لباس های زنانه و مردانه بهره بردند.

   با گذشت سال های بسیار ایتالیا همچنان در زمینه طراحی لباس پیشتاز است و افراد زیادی از کشورهای دیگر جهت یادگیری و گذراندن دوره های طراحی لباس به ایتالیا می روند. از جمله کشور هایی که از مد ایتالیا بسیار الگو برداری می کنند کشور ترکیه است. البته کشور ترکیه به دلیل آنکه دارای قسمت کوچکی با نام اروپایی است این موضوع بیشتر به همان منطقه اروپایی محدود می گردد.

زیرا بخش عظیمی از مردم ترکیه مسلمان هستند و در بخش آسیایی قرار گرفته اند. باعث می شود مردم این مناطق تقاضای کمتری نسبت به هر گونه مد اروپایی از خود نشان دهند. لذا این امر باعث می گردد بسیاری از برند های لباس ایتالیایی از طریق ترکیه وارد کشور هایی چون ایران و دیگر کشور های حوزه خاور میانه و شرق گردد. به عبارتی می توان ترکیه را یک واسطه و پل ارتباطی واردات لباس ایتالیایی به ایران نامید.

   موضوع جالبی که قابل ذکر است برند های معتبر و شناخته شده ی ایتالیایی هستند که امروزه نیز بسیاری از آنها را در کشورمان ایران نیز به خوبی می شناسیم. اغلب این برند ها با نام موسس آن شکل گرفته اند و تا امروز نیز فعالند. به عنوان مثال برندی همچون گوچی یا جورجیو آرمانی که کمتر کسی پیدا می شود آنها را نشنیده باشد برگرفته از نام موسس آنهاست.

   از مهمترین نکاتی که در طراحی لباس در ایتالیا به آن توجه می گردد، در نظر گرفتن ذائقه و فرهنگ های مختلف در کشورهای دیگر است. از آنجایی که ایتالیا یک کشور آزاد است انتظار میرود که لباسهایی که تولید می کنند در شأن و فرهنگ کشور های اسلامی یا هند و غیره نباشند درحالی که این امرکاملاً برعکس است.

چرا که آنها با مطالعه دقیق فرهنگ های دیگر کشور ها و با در نظر گرفتن مضامین اخلاقی و عرف جوامع اقدام به طراحی و عرضه لباس برای تمام دنیا می نمایند. بنابراین حتی شما در یک کشور اسلامی که حجاب از اصول و عرف جامعه محسوب می گردد می توانید لباس های مناسب ساخت ایتالیا را نیز تهیه و استفاده نمایید.

   البته امروزه بسیاری از برند های معتبر طراحی لباس در ایتالیا تنها در این رشته فعالیت نمی کنند بلکه گستره فعالیت خود را بیشتر نموده و پا فراتر از نخ و پارچه گذاشته اند. امروزه بسیاری از اجناسی چون ساعت، ادکلن، کفش و حتی جواهرات را می توان با نام همین برند ها تهیه نمود.

طراحی لباس ایتالیا

اموزش طراحی مد در ایتالیا

تعداد زیادی مدارس تخصصی هنر و طراحی شناخته شده و معروف در دنیا وجود دارند که کارشناسی طراحی مد و فناوری طراحی مد ارائه می‌دهند، بعضی از کالج‌ها دارای دوره کارشناسی ارشد مد نیز هستند، هر چند داشتن کارشناسی ارشد در این رشته الزامی نیست و این مقطع تحصیلی بیشتر به کسانی که پیش تر در این صنعت مشغول به کار بوده‌اند توصیه می‌شود.

برجسته‌ترین مدارس طراحی در ایتالیا عبارتند از:

        مؤسسه مارانگنی، Istituto Marangoni

        آکادمی دموس، Domus Academy

        دانشگاه پلی تکنیک میلان، Politecnico of Milan

        دانشگاه نابا، NABA-Nuova Accademia di Belle Arti Milano

        مؤسسه طراحی اروپا، Istituto Europeo di Design

        دانشگاه آی.یو.ای. وی ونیز، University Iuav of Venice

        پلی مدا، Polimoda

طراحی لباس ایتالیا

  دانشجویان طراحی لباس در ایتالیا می توانند انواع تکنیک های مد از جمله مدل های کاغذی، طراحی و خیاطی که در زمینه یادگیری تکنیک های لازم در درک آیتم های طراحی به آنها کمک می کند، استفاده کنند. تحصیلات چهار ساله دانشگاه ها با مدرک کارشناسی طراحی مد با درس تاریخچه مد آغاز شد، که با تکنیک های طراحی شکل مد و کشف نحوه مجسم کردن این تکنیک ها در واقعیت توسعه می یابد.

دانشجویان جهت تحصیل در ایتالیا در رشته طراحی مد انواع تکنیک های مد از جمله: مدل های کاغذی، طراحی، خیاطی، گلدوزی، بافتنی، چاپ، لوازم جانبی طراحی و چیزهای بیشتر را یاد می گیرند.

طراحی لباس ایتالیا

صنعت مد در دانشگاه های ایتالیا

   استادان دانشگاه های ایتالیا ، نه تنها معلم هستند بلکه با حرفه ای های صنعت مد ارتباط عالی دارند. آنها به دانشجویان کمک می کنند تا با چالش برانگیزان کار در دنیای واقعی مد ملاقات داشته باشند. دانشجویان طراحی مد یاد می گیرند تا با عکاس ها، مدل ها همکاری کنند و تبلیغات را سازماندهی کنند.

در این دانشگاه ها بخش طراحی مد برای تحقیق خلاقانه به خوبی طراحی شده است، شما در آنجا کتابخانه تخصصی پیدا می کنید که بر روی مد و تمام مقالات تحقیقی مربوط به آن تمرکز کرده است. 

   دانشجو در زمان حضور در دانشگاه به آزمایشگاه خیاطی مجهز به مانکن ها، چرخ های خیاطی صنعتی دسترسی پیدا می کند که برای یادگیری تکنیک های لازم در درک آیتم های طراحی، استفاده می شوند.همچنین آزمایشگاه کامپیوتر مجهز برای دسترسی به نرم افزارهای به روز طراحی وجود دارد.

دانشجویان در محوطه دانشگاهی با تمام ابزارهای مورد نیاز حضور می یابند تا استانداردهای تحصیلی برای خلق برترین سطح حرفه ای های آینده مد را تضمین کنند.

   ایتالیا کشوری تاثیر گذار در زمینه مد و فشن است هم به واسطه تاریخ این کشور در طراحی لباس و همچنین به خاطر برندن های معروف و طراحان خبره و نابغه ای که در این زمینه دارد ، مثل:

       گوچی ، Gucci

روبرتو کاوالی ، Roberto Cavalli

       جیورجیو ارمانی ، Georgio Armani

       پرادا ، Prada

       دولچه اند گابانا ، Dolce & Gabbana

       ورساچه ، Versace

       دیزل ، Diesel

       بنتون ، Benetton

       میسونی ، Missoni

       بایبلاس ، Byblos

       کاپا ، Kappa

        والنتینو ، Valentino

       ماریو گرازیا ، Maria Grazia

       پییر کاردین ، Pierre Cardin

هفته مد میلان

   یک رویداد نیمه‌سالانه در میلان، ایتالیا است که در دو بخش بهاره/پاییزه در ماه‌های فوریه-مارس و پاییزه-زمستانه در ماه‌های سپتامبر-اکتبر هر سال برگزار می‌گردد. این رویداد دنیای فشن، از سال ۱۹۵۸ در کنار هفته مد لندن، هفته مد پاریس و هفته مد نیویورک به یکی از مطرح‌ترین رویدادهای جهان در زمینه مد و لباس تبدیل شده است.

این هفته‌های مد که در امتداد یکدیگر قرار دارند، به نحوی برنامه‌ریزی شده‌اند که ابتدا در نیویورک، سپس در لندن، بعد در پاریس و در انتها در میلان برگزار می‌شوند.

طراحی لباس ایتالیا

   هفته مد میلان متعلق به اتاق ملی مد ایتالیا ، است که یک مؤسسه غیردولتی به حساب می‌آید که وظیفه دسته‌بندی، همکاری و گسترش مد ایتالیا و همین‌طور برگزاری رویدادهای مرتبط با مد در میلان را برعهده دارد. این مؤسسه غیرانتفاعی ایتالیایی در ۱۱ ژوئن ۱۹۵۸ تأسیس و به ثبت رسید.

این مؤسسه که نقش به سزایی در معرفی مد و طراحان برجسته ایتالیایی به جهان را دارد، در نام هیئت مؤسسان خود به دنبال می‌کشد، افرادی همچون:ماریو آنتونلی، روبرتو کاپوچی، پرنس کاراکسیولو ژینتی، آلبرتو فاگیانی، ژیوانی سزار گایدی، ژرمانا ماروسلی، امیلیو فدریکو شوبرت، سیمونتا کولونا دی سزارو، خوله ونزیانی، فرانچسکو بورلو، ژیوانی باتیستا گیورگینی و پیوترو پاریسیو. این افراد که هم اکنون اکثر آن‌ها افراد به نامی در زمینه مد به شمار می‌روند با تأسیس این مؤسسه، بر شهرت خود و همین‌طور معرفی مد میلان تأثیر به سزایی داشتند.

   در میان برنامه‌های متعدد هفته مد میلان، بخش اختصاصی زنان شهرت بسیاری دارد. معرفی مد زنان به چند بخش لباس زنان، Milan SS Women Ready to Wear و مد دونا میلان تقسیم‌بندی می‌شود.

در هفته مد بهاره/تابستانه نیز بخشی به لباس‌های مخصوص آقایان اختصاص داده شده است. مد آقایان نیز به چند بخش از جمله لباس مردان، مد اوموی میلان تقسیم‌بندی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
صفحه اصلی
دوره آموزش طراحی لباس