۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۶۶۵۶۵۹۵۰-۰۲۱ تهران

۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۰۲۱۶۶۵۶۵۹۵۰ تهران

طیف های آبی

طیف های آبی

در این مقاله میخواهیم در مورد طیف های آبی صحبت کنیم . از دکوراسیون گرفته تا لباس و پارچه با آکادمی پارس همراه باشید.

آبی رنگیست که در اعماق وجود انسان ها وجود دارد. رنگ آبی ذاتاً برمی گردد به دو عنصر که در زندگی ما آدم ها حیاتی است یعنی آب و هوا .
طیف های آبی

طیف های آبی

آبی رنگ خوش بینی و اعتماد است. بیایید به سراغ طبیعت برویم و از آبی در آن بگوییم! ذر ذهن یک آسمان آبی و یا یک دریای آرام را در یک روز آفتابی تصورکنید، بله! در طبیعت آبی یاد آور فضایی افقی و بسیار وسیع و باز است . طبیعت دروغ نمی گوید! آبی رنگی بی انتهاست به همین دلیل است که اکثر افراد آبی را به دیگر رنگ ها ترجیح می دهند. طیف های رنگ آبی نیز همانند ذات این رنگ بی انتها و نامحدود می باشند. جالب است بدانید که هر یک از طیف های رنگ آبی انرژی های خاص خود را در محیط منتشر می کنند و ویژگی خاص خود را دارا می باشند. برای مثال به گفته کارشناسان رنگ، طیف های تیره آبی مثل آبی لاجوردی و یا سورمه ای فن بیان و قدرت شفاف سخت گفتن را تقویت می کنند و طیف های روشن آبی نیز مثل آبی ملایم سبب آرامش ذهن و تقویت تمرکز در افراد می شوند. زمانی که محققان از کودکان تست هوش گرفتند، مشاهده کردند کودکانی که در اتاق هایی با سقف آبی رنگ تست داده اند نمرات بالاتری اخذ کرده اند.

طیف های آبی

طیف های آبی

اغلب روانپزشکان برای درمان مرض هایی که دارای زندگی پر استرس و پر تنشی هستند استفاده هر چه بیشتر از رنگ آبی را به آن ها توصیه می کنند زیرا به طرز معجزه آسایی تنش و نگرانی را از بین می برد و باعث فروکش کردن استرس می شود. آبی افراد را دعوت به صحبت و گفتگو می کند در حالی که هم زمان آرامش را در فضا القا می کند و محیط صلح آمیز را خلق می نماید و شما و مهمانانتان در کنار رنگ آبی در اوج آرامش و راحتی با یکدیگر به گفتگو خواهید پرداخت .

همانطور که گفته شد رنگ آبی در درمان اکثر بیماری های روانی از جمله افسردگی ، اعتیاد و کم اشتهایی موثر است از این رو دانشمندان و محققان در زمینه رنگ شناسی به کار بردن رنگ آبی را در مطب ها و وسایل درمانی به روانپزشکان توصیه کرده اند. از نظر عقاید باستانی و کهن آبی رنگ برقراری ارتباط است.

طیف های آبی

 

از لحاظ علم انرژی شناسی که سال ها پیش توسط تبیتان مطرح شد بدن دارای مراکز انرژی یا چاکراه های انرژی می باشد . رنگ آبی در چاکراه حنجره قرار دارد. در حقیقت آبی انعکاس صدای ماست! کاربردهای مهم از رنگ آبی ریشه در تاریخ دارد. در قرون وسطی سنگ لاجوردی حکم طلا را داشت و از لحاظ ارزش باطلا برابری می کرد و آبی لاجوردی رنگ مهم و محبوب در آن دوره به شمار می رفت .

رفته رفته آبی رنگ پر کاربرد در نیروی دریایی ، پلیس و آتش نشانی شد و  لباس های فرم پلیس ها آتش نشان ها و افسران نیرو دریایی به رنگ آبی بود. آنها آبی را رنگ امنیت و تمرکز در کار می دانستند. پس از آن آبی راه به خانه ها باز کرد و در طراحی داخلی جایگاه ویژه ای پیدا کرد زیرا احساس خوشایندی را به افراد منتقل کرد: احساس آرامش ، رهایی و وسعت.

طیف های آبی

طیف های آبی

آبی رنگی سرد است که امکان استراحتی آرام را برای شما فراهم می کند، اگر قصد دارید در مکانی به استراحت بپردازید توصیه می کنیم از طیف های ملایم و روشن آبی استفاده کنید.  ترکیب آبی و سفید یک ترکیب بکر و کلاسیک است آبی و سفید مدت هاست که برای کوسن ها بکار برده می شود و بسیار هم مناسب است. طیف های مختلف آبی و سفید می توانند به خوبی کنار هم بنشینند و ترکیبی زیبا را خلق کنند – آبی تیره در کنار سفید شکری و کرم یا آبی روشن در کنار سفید مرواریدی – آبی و سفید زوجی هستند که همیشه پاک و بکر نمایان می شوند.

آبی همواره مناسب ترین رنگ برای سرویس های بهداشتی محسوب می شود. آبی رنگ اقیانوس است ، رنگ دریا ، رنگ رودخانه ، آبی همواره با ما از آب پاک و زندگی بخش سخن می گوید . اگر می خواهید فکر خود را سازماندهی کنید قسمتی را با رنگ آبی روشن طراحی و خلق کنید تا در آنجا به راحتی افکار خود را پاکسازی نموده و ذهن خود را سازماندهی نمائید. فیروزه ای ملایم رنگی بسیار مناسب برای یک سرویس بهداشتی کوچک است زیرا قادر است فضا را بازتر و وسیع تر جلوه دهد.

طیف های آبی

کاربرد آبی در خانه

آبی روح ما را نوازش می کند. ابی رنگ آرامش و صلح است، رنگی است که  این امکان را به ما می دهد که در اوج رهایی رویا پردازی کنیم و ذهن شبیه آسمان آبی، وسیع و بی کران داشته باشیم. بنابراین از آبی در خانه هایتان زیاد استفاده کنید.

از آنجایی که آبی رنگ شب نیز می باشد، یکی از موارد استفاده آن در اتاق خواب است. از طیف های خواب آور رنگ آبی مثل آبی ملایم ، آبی – طوسی و آبی لاجوردی بیشتر در اتاق خواب استفاده نمائید.

در سرویس های بهداشتی نیز بهتر است از طیف ای رنگ آبی که بیشتر به رنگ انواع آب ها نزدیک است استفاده شود مثلاً آبی آکواریوم ، آبی فیروزه ای و یا سبز-آبی. و این انتخاب بدین دلیل است که نه تنها این آبی بیشتر با آب و محیطی که آب در آنجا نقش اصلی را دارد هماهنگی دارد، بلکه رنگ آرامش و راحتی نیز می باشد.

از طرفی چون آبی رنگ تمرکز و آرامش فکر و روح است، رنگی بسیار مناسب برای اتاق کار نیز می باشد. آبی های ملایم ، و پر انرژی با وسایل و اثاثیه با رنگ روشن و شاد بخوبی تکمیل می شوند و به بهترین نحو تاثیر گذارند. برای مثال دیوارهای اتاق کارتان را می توانید به رنگ آبی روشن رنگ آمیزی نمائید و از کمر قرمز، قفسه نارنجی صندلی صورتی و یا چراغ مطالعه زرد نیز در اتاق کار خود استفاده نمائید. شما حتی اگر تنها یک دیوار را آبی کنید و دیوارهای دیگر را سفید کافی است؛ در همین حد هم رنگ آبی تاثیر خود را بر روی محیط می گذارد. در اتاق های شمالی بهتر است بیشتر از آبی فیروزه ای و آبی کبالتی استفاده کنید. در اتاق های آفتابگیر از آبی های روشن مثل آبی آسمانی استفاده کنید.

از آنجایی که آبی یک رنگ اجتماعی و رنگ برقراری ارتباط است توصیه می شود از آن زیاد در اتاق نشیمن استفاده شود. برای خلق محیطی گرم و پر از نشاط از آبی های تیره تر و هم چنین برای خلق فضایی باز و وسیع از آبی های ملایم یا آبی – طوسی استفاده نمائید و برای بیشتر شدن جلوه کار کمی نقره ای به آن اضافه نمائید.

توصیه می کنیم کمتر از آبی در فضاهایی که در آن جا فعالیت زیادی انجام می شود استفاده کنید، مثل اتاق بازی بچه ها یا آشپزخانه ( آبی رنگ اشتها آوری نیست‌) هم چنین از رنگ آبی کمی با احتیاط در اتاق های شمالی و بدون آفتاب استفاده کنید، زیرا رنگ آبی یک اتاق سرد را سردتر می نماید.

آبی در هارمونی

آبی دوستان زیادی در میان رنگ ها دارد! فقط کافیست به طبیعت بنگرید تا زیباترین الهامات را بگیرید و آن ها را در دکوراسیون خانه خود اجرا نمائید.

طیف های آبی

تمام طیف های رنگ آبی به شدت با سفید هماهنگی و تناسب دارند و در کنار هم تصویر زیبایی را خلق می کنند. اگر به ابرهای سفیدی که رها و آزاد در آسمان آبی شناور هستند و یا امواج سفید رنگی که در دریای آبی در تلاطم هستند بنگرید خواهید دید که این ادعا کاملاً صحیح می باشد و آبی چه روشن و چه تیره به زیبایی در کنار سفید می نشیند و ترکیبی چشم نواز را خلق می کنند.

رنگ دیگری که بسیار زیبا در کنار آبی جای می گیرد رنگ زرد است. باز هم یادآوری می کنیم که در انتخاب طیف رنگ هایی که قرار است کنار هم قرار بگیرند دقت کنید برای مثال در این مورد زیباتر است که آبی تیره در کنار زرد کره ای و آبی آسمانی در کنار زرد طلائی ملایم قرار گیرد. لازم نیست همه جای خانه را آبی و طلائی کنید. برای خلق جلوه ای بی نظیر تنها کافیست یک دیوار اتاق را آبی آسمانی کرده و از مبلمان و اثاثیه ای با پارچه طلائی استفاده نمائید. آبی ملایم و نقره ای نیز ترکیبی چشم نوازی را بوجود می آورند.

ترکیبات مدرن رنگ آبی با دیگر رنگ ها شامل ترکیب آبی با قرمز، آبی با نارنجی آبی با قهوه ای شکلاتی است که فضا را به فضایی فانتزی و زیبا تبدیل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
صفحه اصلی
دوره آموزش طراحی لباس