۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۶۶۵۶۵۹۵۰-۰۲۱ تهران

۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۰۲۱۶۶۵۶۵۹۵۰ تهران

آموزش رسم الگو و برش انواع دامن فون

آموزش رسم الگو و برش انواع دامن فون

رسم الگو و برش دامن فون که در این مقاله از سری مقالات آموزشگاه خیاطی هنر پارس به تشریح آن می پردازیم، نوعی از انواع دامن هاست که از لحاظ برش، هرچه از سمت کمر به پایین حرکت می کنیم با شیب ملایم گشادتر می شود. دامن فون دامنی ست که نه چندان گشاد بوده و نه چندان تنگ است و بلندی آن نیز متناسب با سلیقه افراد کم یا زیاد می شود و در نتیجه در میان خانم ها بسیار پرکاربرد بوده و با هر اندامی زیبا جلوه می کند. تنها کافیست به نکاتی که در بخش های مختلف برای حالت های استثنا بیان شده دقت کافی داشته باشید.

رسم الگو و برش دامن فون

رسم الگوی دامن فون و برش آن در میان انواع دامن ها ساده ترین نمونه است. برای رسم دامن فون تنگ، دامن فون آزاد و تبدیل دامن فون تنگ به دامن تنگ در ادامه مقاله همراه ما باشید

برای رسم الگوی دامن فون تنگ از الگوی اولیه دامن رولت کنید. روی خط باسن بزرگ از وسط جلو و پشت ۳/۱ (۲به ۷) و (۴ به ۷) را داخل شوید از این نقاط به خط کمر و لبه دامن خط عمودی رسم کنید.

از خط باسن بزرگ روی خط جدید ۳ سانت بالا رفته، علامت گذاشته و روی قسمت پشت دامن ساسون اول را در ۲ طرف خط گونیا شده هر طرف ۱ سانت که مجموعا” ۲ سانت می شود به بلندی ۱۷ سانت رسم کنید.

ساسون دوم پشت را از نقطه ۱۷ برابر با ۶تا ۷ سانت داخل شده علامت گذاشته و از آن نقطه مجددا”۳ سانت داخل شوید، ۲/۱ این ۳ سانتی متر  را به بلندی ۱۴سانت گونیا کرده و ساسون دوم پشت را کامل کنید.

روی قسمت پیش قطر ساسون پیش را که در الگوی شماره ۱ دامن ۲ سانت می باشد به دو طرف خط گونیا شده جدید منتقل کرده و به بلندی ۱۷ سانت رسم کنید

آموزش رسم الگو و برش انواع دامن فون

دامن فون آزاد

در متد مولر که سیستم آموزشی آموزشگاه خیاطی هنر پارس می باشد، دامن فون آزاد به صورت دامن ۱۰ ترک نیز استفاده می شود.

پس از تکمیل دامن شماره ۱ روی خط باسن در قسمت پیش از نقطه ۲ به اندازه ۵/۱ سانتی متر داخل شده که در اینجا ۱/۵ سانتی متر می شود. این نقطه را علامت گذاشته و از محل علامت گذاشته شده به اندازه ۵/۲ باسن پیش داخل شوید. در نقطه مشخص شده برابر با ۲/۱۰ سانت علامت گذاشته و مجددا در قسمت پشت نیز مطابق پیش، ابتدا ۵/۱ یعنی ۱/۵ و دوباره ۵/۲ را که مجموعا ۲/۱۰ سانت می شود داخل شده نقاط علامت گذاشته شده را به بالا تا روی خط کمر و به پائین تا قد گونیا کنید

آموزش رسم الگو و برش انواع دامن فون

از تقاطع خطوط گونیا شده به باسن، به اندازه ۵ سانت بالا رفته و علامت گذاری کنید. قطر هر دو ساسون پشت که مجموعا مساوی ۴ سانت شده (که ۵ سانت بود) به دو طرف خطوط جدید گونیا شده و هر طرف ۱ سانتی متر و به بلندی ۱۵ سانت ساسون اول و دوم پشت را کامل می کند.

یک سانتی متر باقیمانده از ساسون پشت را به قطر ساسون جلو اضافه کرده که مجموعا مساوی ۳ سانت می شود.  این مقدار  را نصف کرده که ۵/۱ سانت می شود و این مقدار را به دوطرف خطوط گونیای جدید روی کمر پیش منتقل کنید. دو ساسون به بلندی ۱۵ سانت و به قطر ۵/۱ سانت در قسمت پیش رسم نمایید

برش دامن فون آزاد

بعد از اینکه دامن جلو و پشت را جدا کردید، خطوط برش را از پائین تا ۵ سانتی متر علامت گذاری نمایید. بالای خط باسن را قیچی کرده و ساسون کمر را در قسمت پیش و پشت ببندید. در نتیجه بین خطوط برش داده شده اوزمانی بوجود می آید که تقریبا برابر ۵ سانتی متر می باشد.

دامن را از روی خط وسط جلو و پشت روی کاغذ جداگانه قرار داده و ۲/۱ اوزمان ایجاد شده بین خطوط به پهلوها منتقل کنید. این نقطه را به خط باسن بزرگ وصل کرده و خطوط جدید پهلو را با خودش گونیا کنید که ضلع دیگر گونیا از لبه دامن بگذرد.

آموزش رسم الگو و برش انواع دامن فون

پس از باز شدن خطوط برش و بستن پنس جلو و پشت احتمالا در خط کمر اضافه یا کسری ایجاد می شود. اگر روی کمر پیش و یا پشت دامن کسری داشته باشیم از قسمت پهلوها روی خط کمر  بیرون رفته و تا باسن بزرگ بصورت هلال بوسیله پیستوله رسم کنید و یا اگر روی خط کمر جلو و پشت اضافه بود اضافات را به خط وسط پشت و یا جلو منتقل نموده و بصورت ساسون تا باسن کوچک رسم نمایید.

تبدیل دامن فون تنگ به دامن تنگ

برای تبدیل دامن فون تنگ به دامن تنگ از دامن فون تنگ رولت کنید:آموزش رسم الگو و برش انواع دامن فون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
صفحه اصلی
دوره آموزش طراحی لباس