۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۶۶۵۶۵۹۵۰-۰۲۱ تهران

۰۲۶-۳۲۵۰۵۲۰۵ کرج / ۰۲۱۶۶۵۶۵۹۵۰ تهران

رسم الگوی آستین ساده

رسم الگوی آستین ساده

در این مقاله رسم الگوی آستین ساده (آموزش آستین کتی زنانه) را به شما آموزش می دهیم . قبل از هر کاری باید دور بازو را بعلاوه ۴ کنیم تا آزادی لازم برای آستین بوجود آید سپس کارهای زیر را انجام می دهیم .

برای آموزش خیاطی اینجا کلیک کنید

برای آموزش طراحی لباس اینجا کلیک کنید

شماره تلفن : ۶۶۵۶۵۹۴۰-۰۲۱

رسم الگوی آستین ساده

 

۱ـ ابتدا مستطیلی می کشیم به عرض یک دوم ( نصف ) دور بازو (خط AB ) و طول آستین منهای سرشانه ( خط AA’ ) ( یاد آوری : در اندازه گیری آستین از طوق گردن اندازه گیری می شد تا مچ که در این قسمت اندازه سرشانه از قد کامل آستین کم می شود ) خط A’B’ موازی خط AB ؛ و خط BB’ موازی خط AA’ می باشد.

رسم الگوی آستین ساده

رسم الگوی استین به روش آسان

۲ـ عرض مستطیل را نصف می کنیم و خطی موازی طول کادر می کشیم ( خط CC’)

۳ـ به اندازه C’B’ که نصف اندازه کادر است از نقطه B’ پایین آمده و خطی موازی عرض کادر می کشیم ( خط B”A” )

۴ـ نصف B’B” را پیدا کرده ( نقطه F) علامت می گذاریم.

۵ ـ از نقطه C’ باندازه یک دهم دور بازو و حد اکثر ۳ سانت بالا می رویم ( یعنی اگر یک دهم دور بازو بیشتر از ۳ سانت شد فقط تا ۳ سانت بالا می رویم ) نقطه D

۶ ـ از نقطه A’ یک سانت پایین می آییم .( نقطه E )

۷ ـ از نقطه C” ( تقاطع خط B”A” با خط DC ) 2 سانت پایین می آییم ( نقطه D’ )

۸ ـ نقاط D ، F ، D’ و E را به یکدیگر مانند تصویر شماره ۱ وصل و یک چهار گوش را تشکیل می دهیم.

رسم الگو آستین ساده

۹ ـ یک سوم خط DF را بدست آورده از سمت D پایین آمده ( نقطه ب ) و از این نقطه خطی باندازه ۲ سانت عمود بر DF می کشیم. ( نقطه د )

۱۰ ـ یک سوم خط DE را بدست آورده از سمت D پایین آمده ( نقطه الف ) و از این نقطه نیز خطی باندازه یک سانت و نیم (۱/۵)عمود بر DE می کشیم. ( نقطه ج )

۱۱ ـ یک سوم خط D’F را بدست آورده و از D’ به سمت F علامت می گذاریم ( نقطه س) و از این نقطه خطی باندازه یک سانت و نیم عمود بر D’F می کشیم .( نقطه ص )

رسم الگوی آستین ساده

کشیدن الگو

۱۲ ـ یک سوم خط D’E را بدست آورده و از D’ به سمتE علامت می گذاریم ( نقطه و) و از این نقطه خطی باندازه نیم سانت و عمود بر D’E می کشیم ( نقطه ی )

۱۳ ـ به ترتیب نقاط E ، ج ، D ، د ، F را به شکل هلال بهم وصل می کنیم . این هلال قسمت بالای آستین(آموزش آستین مچ دار) را تشکیل می دهد و می توان با پیستوله هلال بالا را تمیز کشید .

۱۴ ـ به ترتیب نقاط F ،ص ، D’ ، ی ، E را به شکل هلال به هم وصل می کنیم . این قسمت زیر آستین را تشکیل می دهد.

۱۵ ـ برای کشیدن خط آرنج از نقطه D متر را باندازه سر شانه بالا برده ( نقطه R ) و باندازه قد آرنج روی خط AA’ علامت می گذاریم ( نقطه S ) و خطی موازی عرض کادر رسم می کنیم ( خط آرنج ).

اموزش رسم الگوی استین

مرحله دوم آستین کامل

۱ ـ از نقطه A باندازه ۲ سانت داخل کادر شده ( نقطه A1) این نقطه را با خطی به E وصل می کنیم.

۲ ـ از نقطه B نیز ۲ سانت داخل شده ( نقطه B1 ) و این نقطه را به نقطه F وصل می کنیم.

۳ ـ خط EA1 را تا زده و خطوط ( E یD’) و ( D’C ) و (CA1 ) را با رولت خیاطی و یاکاربن روی قسمت تا خورده کاغذ کپی می کنیم . وقتی تای کاغذ را باز و صاف می کنیم نیمه پشت آستین کامل شده است.

۴ ـ کاغذ را روی خط FB1 تا کرده ، خطوط ( FصD’ ) و ( D’C ) و ( CB1 ) را رولت می کنیم تا تصویر این قسمت نیز بر روی دیگر کاغد کپی شود وقتی تای کاغذ را باز و آن را صاف کنید نیمه جلوی آستین کامل شده است .سمت چپ الگو پشت آستین و سمت راست الگو جلو آستین است .(آموزش دوخت آستین مچ دار)رسم الگوی آستین ساده

روش کشیدن الگوی آستین ساده

مرحله سوم : کنترل آستین

   برای کنترل دور بازو سر متر را روی نقطه D1 گذاشته و بطور مستقیم به D2 می رسانیم . اندازه بدست آمده باید باندازه دور بازو + ۴ سانت باشد . اصولا دور بازو الگو باید ۳ تا ۴ سانت بزرگ تر از دور بازو حقیقی باشد .اگر این مقدار از دور بازو کمتر یا بیشتر بود از نقاط D1 و D2 کم یا زیاد می کنیم .کنترل بعدی برای دور حلقه آستین(آموزش دوخت آستین به لباس) است : سر متر را روی D1 گذاشته و از نقاط F ،D، E گذرانده و به D2 می رسانیم اندازه بدست آمده باید ۲ تا ۳سانت از حلقه بالاتنه دوخته شده شما بزرگتر باشد . بعبارتی دور حلقه الگوی آستین باید ۲ تا ۳ سانت از حلقه بالاتنه دوخته شده بیشتر باشد . اگر دور بازو اندازه بود اما حلقه ایراد داشت مقداری را که باید کم یا زیاد کنید را از نقاط D1 و D2 این کار را انجام می دهید . به این ترتیب که بطور مستقیم از این نقاط پایین آمده و حلقه را گشاد می کنید و یا بالاتر رفته و حلقه را تنگ می کنید و خط حلقه را اصلاح می کنید . سپس نقاط جدید را به C1 و C2 وصل می کنید . و اگر این گشادی فقط بین نقاط F و E باشد از خط وسط گشادی بالا را تنگ کرده و از نقاط D1 و D2 گشادی بازو را کنترل کرده و در صورت نیاز اضافه یا کم می کنیم.(آموزش الگوی لباس کشی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
صفحه اصلی
دوره آموزش طراحی لباس